LawyerOn.pl

Blog Doradztwa Prawnego

Kodeks karny Prawa konsumentów Prawo dla kierowcy

Więzienie za cofnięty licznik w samochodzie !!!

Sharing is caring!

„Korygowanie” liczników samochodowych budzi wśród klientów komisów i salonów samochodowych na rynku wtórnym wiele emocji i to głównie negatywnych. Dobra wiara w informacje przedstawione w ogłoszeniu sprzedającego powinna kończyć się na przebiegu 150 tyś km w przypadku samochodów dziesięcioletnich. Jednak jak wiemy z doświadczenia takim niskim „przebiegiem” a raczej „stanem licznika” mogą się często pochwalić nawet samochody po 20. roku użytkowania pomimo, iż stan tapicerki, blacharki czy zawieszenia jasno wskazuje na prawie półmilionowy „nalot”. Wielu z nas trwa w przeświadczeniu, że mobile sprowadzone np. z Niemiec, posiadają liczniki w stanie niezmienionym ze względu na tamtejsze prawo zakazujące tego procederu. Faktycznie niemieckie prawo o ruchu drogowym (Straßenverkehrsgesetz) stanowi w paragrafie 22b, iż kara pozbawienia wolności lub kara grzywny grozi każdemu kto m.in. wpływa na pomiar licznika poprzez fałszowaniu, innymi słowy mówiąc koryguje go. Niestety korekta licznika następuje najczęściej tuż po przekroczeniu przez samochód granicy na Odrze. W cudowny sposób pojazd pokonujący faktycznie  1000 km z sąsiedniego państwa, staje się „młodszy” o często 100, 200 tysięcy kilometrów.
Wkrótce ma się to jednak zmienić. Rząd przyjął projekt ustawy mający na celu zakończyć proceder „przekręcania” liczników. Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i ustawy Kodeks karny przewiduje, że za „cofnięcie” licznika będzie groziło od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Odpowiadać za ten proceder ma zarówno ten, kto go zleca, jak i wykonawca, np. mechanik w warsztacie, natomiast gdy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów wymiany licznika na nowy będzie musiał liczyć się z grzywną do 3 tysięcy złotych. „Celem proponowanej nowelizacji jest kompleksowa regulacja mająca zapobiec nieuprawnionej ingerencji w przebieg licznika pojazdu mechanicznego. Taka ingerencja w przeważającej mierze jest bowiem podejmowana w celu wprowadzenia nabywcy w błąd co do faktycznego przebiegu pojazdu będącego przedmiotem transakcji handlowej (najczęściej sprzedaży). Bez wątpliwości przyjąć przy tym należy, że przebieg samochodu jest jednym z istotniejszych elementów wpływających na ocenę jego stanu technicznego” – (źródło: bip.kprm.gov.pl). Należy również, zauważyć, że „nowelizacja nakłada także na odpowiednie służby obowiązek przekazywania do ww. ewidencji stanów liczników pojazdów kontrolowanych przez te służby w trakcie kontroli ruchu drogowego”, co ma uprawdopodobnić faktyczny przebieg w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
W związku z powyższym, zastanawia mnie w jak szybkim tempie pojawią się na rynku wtórnym kilkuletnie samochody świeżo sprowadzone z zagranicy, mające dużo większe przebiegi niż 15-letnie „zabytki”.

Wpis archiwalny. Aktualny stan prawny pod linkiem: http://lawyeron.pl/blog/2019/05/31/odpowiedzialnosc-karna-za-cofniety-licznik-zmiany-2019/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code