LawyerOn.pl

Blog Doradztwa Prawnego

Ciekawostki Kodeks karny Ostrzeżenia Prawa konsumentów Prawo w handlu TOP

Szansa na szybki zysk – czy piramida finansowa?

Sharing is caring!

Witaj. Dzisiaj mój post nie będzie bezpośrednio nawiązywał do zagadnień prawnych, między innymi dlatego, że sama idea strony LawyerOn jest taka, alby pisać o prawie i nie tylko o prawie, ale również o życiu, motywacji i inspiracjach. Co więcej w ostatnim czasie, pod wpływem otoczenia oraz tego co się w nim dzieje, pragnę wzmocnić LawyerOn’a, o tematykę związaną z zagrożeniami z jakimi mogą spotkać się moi czytelnicy.

Uwaga!!! Tekst ten zawiera kolokwializmy oraz bardzo potoczne określenia i sformułowania.

Czytasz na własną odpowiedzialność 🙂 !!!

Popularne posty i wpisy na grupach dyskusyjnych oraz tablicach niektórych osób spośród moich znajomy w Social Media, w ostatnim czasie przepełnione są propozycjami „biznesowymi” dzięki którym, wedle oceny ich autorów, inwestując „niewielkie” pieniądze już za dwa trzy lata mogę osiągnąć dochód pasywny na poziomie kilku a nawet kilku tysięcy dolarów miesięcznie. Większość z nich publikuje Screen’y z rosnącą „gotówką” na ekranie monitora, bądź żywą kasą leżącą obok klawiatury komputera, wraz z wyjaśnieniem, że to „kasa z netu” za miesiąc „nic nie robienia” 🙂 Ci bardziej natrętni, nierzadko odzywają się nieśmiało słowami „Cześć co słychać, życzę Ci miłego dnia…” – pewnie w celu sprowokowania pasjonującej rozmowy o dochodzie pasywnym. Inni całkiem bezpośrednio proponują niesamowity biznes, który od dzisiaj będzie pracował na mnie. Te pierwsze zaczepki zwykle ignoruję, zaś na te drugie od pewnego czasu również nie reaguję, ze względu na to, że dyskusje jak prowadzić biznes z osobami „zielonymi jak trawa” są nie tylko jałowe i bezsensowne ale wręcz męczące. Osoby, które raczej dysponują niezwykle małym zasobem portfela, staram się w kilku pierwszych zdaniach odwieść od trefnych inwestycji, jednak często patrząc na ich „wyprane mózgi” rezygnuję ze względu na szacunek do samego siebie. Muszę się teraz do czegoś przyznać – próbowałem różnego tego typu systemów, jednak nie dlatego, że ktoś mnie wkręcił w ten szalony biznes, ale dlatego by zobaczyć jakie mechanizmy tam funkcjonują. Co więcej z wykształcenia jestem nie tylko prawnikiem, ale również mam dyplom z zarządzania a marketingiem zawodowo zajmowałem się przez wiele lat. Dlatego przekonany jestem, że pewne modele zarabiania pieniędzy nie działają i to – co do zasady. Nie działają ponieważ nie mogą działać, gdyż są to popularne piramidy finansowe skutecznie zakamuflowane. Dla zobrazowania tego zjawiska można użyć naprawdę nieskomplikowane obliczenia matematyczne, ale o tym później.
Zastanówmy się czym jest piramida finansowa i czym w zasadzie różni się od tzw. marketingu wielopoziomowego (MLM). Zacznijmy zatem od tej pierwszej:

„mechanizm działania piramid finansowych polega na pozyskiwaniu przez ich założycieli jak największej liczby uczestników, którzy – zachęceni obiecywanymi zyskami – wpłacają im pieniądze. W praktyce rzadko są świadczone usługi finansowe. Organizatorzy namawiają zwykle uczestników piramidy finansowej do werbowania kolejnych osób. Z tego powodu piramidy finansowe są z góry skazane na upadek, bowiem system wymaga lawinowego dopływu nowych uczestników, a taka możliwość jest ograniczona. Hipotetyczna piramida, która wymagałaby zwerbowania przez każdego uczestnika sześciu kolejnych, już na dziesiątym jej poziomie musiałaby mieć liczbę uczestników większą o 60% od liczby mieszkańców Polski, a na trzynastym poziomie liczbę uczestników znacznie większą od liczby mieszkańców Świata” – źródło: wikipedia.org

Mechanizm o którym mowa powyżej w najprostszy sposób obrazuje poniższa grafika. Wskazuje ona na to, że jeżeli system działa dopóki dopóty istnieje stały dopływ nowych członków systemu, realne szanse na pozyskaniu kolejnych członków kończą się w najbardziej optymistycznym przypadku mniej więcej na 6. bądź 7. poziomie – a więc jest całkowicie oderwany od rzeczywistości, skończony i nieskuteczny. Co więcej nawet nie znając podstawowych zasad tabliczki mnożenia za pomocą zaprezentowanego obrazka można bezspornie stwierdzić, że osiągnięcie 10. poziomu jest niemożliwe przede wszystkim dla tego, że braknie nam osób do pozyskania i zapisania ich w systemie. Nawet gdybyśmy pozyskali w naszym kraju każdą żyjącą osobę począwszy od noworodka a skończywszy na starcach. Nie mówimy już tutaj o całkowicie abstrakcyjnym poziomie 13., który osiągnięcie zmusiłoby do pozyskania prawie dwukrotności populacji Świata.

W tym miejscu można by zastanowić się, dlaczego pomimo ujawniania nowych afer, przez kolejne lata nadal pojawiają się kolejne naiwne osoby inwestujące swoje ciężko zarobione pieniądze w różnego rodzaju dziwne, nieprzewidywalne i niepewne „instrumenty finansowe”. Odpowiedź wydaje się banalna. Mechanizm funkcjonowania piramid jest wciąż taki sam, jednak sposób werbowania członków ciągle ewoluuje. W latach 90 dość popularne były tzw. łańcuszki, gdzie za niewielkie wpisowe można było być uczestnikiem jakiegoś przedsięwzięcia finansowego. Obecnie możemy „utopić” swoje pieniądze w różnego rodzaju wirtualny plantacjach, kopalniach, systemach reklamowych gdzie obiecywane są nam duże zwroty z inwestycji. Pazerność, chęć pozyskania tzw. dochodów pasywnych o których tak chętnie wspomina wielu trenerów motywacyjnych przyćmiewa nam logiczne myślenie oraz racjonalizm. Co więcej najczęściej polegamy na zaufaniu osób które nas do systemów zapraszają, bądź autorytetów, które rzekomo zdobyły już dzięki nim imponującą fortunę. Pierwszym sygnałem, który powinien w nas wzbudzić czujność jest właśnie fakt „wciągania” nas w struktury. Przecież zapewne znasz zamożnych ludzi prowadzących realne biznesy, posiadających fabryki czy sklepy. Te osoby z pewnością nie będą werbowały Ciebie abyś razem z nimi prowadził od jutra biznes życia dzięki któremu zdobędziesz fortunę, a oni chętnie podzielą się z Tobą swoimi zyskami. Jeśli zatem, ktoś zachęca Cię abyś najlepiej od dzisiaj działał z nim w super biznesie dzięki któremu będziesz już za rok, dwa lub cztery lata osiągał dochód pasywny na poziomie dochodu Donalda Trumpa, to zastanów się czy owemu znajomemu zależy na Tobie czy na Twoim wpisowym. Właśnie w takich sytuacjach powinniśmy poddać pod wątpliwość dobre intencje swojego nawet najlepszego przyjaciela. Mało tego, nawet jeśli jego intencje będą szczere i prawdziwe to w takiej sytuacji ma najprawdopodobniej tak „wyprany” mózg, że zrobi krzywdę nie tylko sobie ale także Tobie.

W tym miejscu za Wikipedią podam kilka najbardziej znanych przykładów piramid finansowych:
„Pionierem w organizowaniu piramid finansowych był Amerykanin pochodzenia włoskiego Charles Ponzi, który zbudował taką strukturę finansową w Bostonie w 1920 roku. Oszukał swoich klientów na kwotę 15 milionów dolarów. Od jego nazwiska przyjęto alternatywną nazwę używaną na określenie piramidy finansowej – „schemat Ponziego”.

Największą piramidą finansową na świecie była piramida Madoffa, stworzona przez Bernarda Madoffa. Jego piramida była elitarną strukturą, ściągającą bogatych inwestorów. Upadła w szczycie kryzysu w 2009 roku. Wówczas liczyła ok. 5 tys. uczestników, którzy wnieśli do niej ok. 65 miliardów dolarów. Śledztwo wykazało, że przez ostatnie 13 lat jej istnienia wpłaty od uczestników nie były w żaden sposób inwestowane. Madoff został skazany na 150 lat więzienia.

W okresie transformacji systemowej powstały dwie najbardziej znane polskie piramidy tego typu (jednak o niewielkiej skali na tle innych krajów). W październiku 1989 roku rozpoczęła działalność Bezpieczna Kasa Oszczędności założona przez Lecha Grobelnego. Oferowane przez nią oprocentowanie sięgało nawet 300 proc. rocznie[3]. W latach 1991–1992 działał Galicyjski Trust Kapitałowo-Inwestycyjny, założony przez Stanisława Kotarbę” – żródło wikipedia.org

Obecnie najpopularniejsze są tzw. wirtualne „agencje reklamowe” dzięki którym, „pracując” tylko 10 minut dziennie i oglądając reklamy oraz inwestując niewielkie pieniądze w system, można dojść do niezależności finansowej osiągając znaczne dochody pasywne. I to tyle „dobrych” wiadomości o nich. Teraz fakty:

 • W 2016 „amerykański nadzór finansowy SEC (odpowiednik naszej Komisji Nadzoru Finansowego) zamknął firmę Traffic Monsoon, działającą w kilkunastu krajach „agencję reklamową” obiecującą swoim członkom krociowe zyski w zamian za… oglądanie reklam. Pieniądze straciło również kilka lub nawet kilkanaście tysięcy Polaków, którzy uwierzyli w szybki zarobek w internecie”źródło wyborcza.pl > tam przeczytasz cały artykuł
 • „FutureNet NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z SYSTEMEM MLM! To obecnie jeden z najbardziej kontrowersyjnych na rynku podmiotów, które – zdaniem wielu specjalistów i urzędników – może być działającą niezgodnie z prawem piramidą finansową. W sprawie tego przedsięwzięcia toczą się obecnie postępowania m.in. w prokuraturze i Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów” – donosi MLM’owy magazyn w artykule „FutureNet znów publikuje kłamstwa” – czytaj cały tekst.
 • „Prezes UOKiK wydał (…) decyzję dotyczącą piramidy finansowej Recyclix, która proponowała udział w „zarządzaniu odpadami” (…) gdzie żeby przystąpić do systemu, klient musiał kupić od Recyclix co najmniej 100 kg odpadów, które spółka miała wysyłać do recyklingu, a zysk dzielić między konsumentów. Spółka Recyclix oferowała też pieniądze za nakłonienie innych osób do udziału w tej transakcji.”źródło uokik.pl –  Postępowanie w sprawie Recyclix prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie (sygn. PO III Ds. 23.2017).

Co więcej Prezes UOKiK prowadzi postępowania w związku z działalnością następujących podmiotów:

 • FutureNet, FutureAdPro na Wyspach MarshallaNetleaders
 • CL Singapore w Singapurze
 • One Life Network z Belize
 • Mart Diamonds w Warszawie
 • Grupa Finansowa Proventus Herman i Wspólnicy w Katowicach
 • Prevalue Cooperative Owners Spółdzielnia Właścicieli Majątku w Warszawie
 • Fundacja Berkeley w Łodzi
 • Questra Holding Inc. na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, Questra World Global S.L. w Hiszpanii, Atlantic
 • Global Asset Management w Republice Zielonego Przylądka
 • Gold I Global Online Limited z siedzibą w Londynie – prowadzi działalność jako Global InterGold
 • Goldsaver
 • Lyoness

Należy również zauważyć że UOKiK „przygląda się też działaniom osób, które promują m.in. w internecie i mediach społecznościowych piramidy finansowe, a także inwestycje w kryptowaluty, pakiety reklamowe lub inne „inwestycje” alternatywne.”

Czym jednak piramidy finansowe różnią się od popularnych i jeszcze legalnych systemów MLM? Przytoczę wyjaśnienia znajdujące się w  Wikipedii, by w najprostszy sposób to zobrazować: „Różnica polega na tym, że w marketingu wielopoziomowym każdy „węzeł drzewa sprzedaży” może mieć własnych klientów, którym dostarcza towary według ich potrzeb. W piramidach finansowych nie ma zazwyczaj towarów lub występują pseudotowary – np. tzw. raporty. W marketingu wielopoziomowym węzeł zarabia na sprzedaży prowadzonej osobiście oraz na sprzedaży partnerów zgromadzonych w węzłach poniżej własnego. Węzeł nie zarabia na samym pozyskiwaniu nowych węzłów poniżej. W piramidzie finansowej zarobek węzła pochodzi wyłącznie z bardzo wysokiego wpisowego, wpłacanego przez nowych członków struktury za prawo włączenia się w tę strukturę.” Innymi słowy mówiąc MLM kończy się tam gdzie kończy się generowanie zysku ze sprzedaży a zaczyna się wyłącznie z wpłat nowo pozyskanych uczestników systemu. Granica ta jest niezwykle cienka, a przekroczenie jej może z całkiem legalnego biznesu stworzyć przestępcze przedsięwzięcie.

Na koniec jeszcze, polskie prawo i kilka przepisów.

Art. 17c. Organizowanie systemu sprzedaży lawinowej
1. Czynem nieuczciwej konkurencji jest organizowanie systemu sprzedaży lawinowej, polegającego na proponowaniu nabywania towarów lub usług poprzez składanie nabywcom tych towarów lub usług obietnicy uzyskania korzyści materialnych w zamian za nakłonienie innych osób do dokonania takich samych transakcji, które to osoby uzyskałyby podobne korzyści materialne wskutek nakłonienia kolejnych osób do udziału w systemie.
2. Nie stanowi czynu nieuczciwej konkurencji organizowanie systemu sprzedaży, o którym mowa w ust. 1, jeśli spełnione zostaną następujące warunki:
1) korzyści materialne uzyskiwane z uczestnictwa w systemie sprzedaży pochodzą ze środków uzyskiwanych z zakupu lub ze sprzedaży dóbr i usług po cenie, której wartość nie może rażąco przekraczać rzeczywistej wartości rynkowej tych dóbr i usług;
2) osoba rezygnująca z udziału w systemie sprzedaży ma prawo do odprzedaży organizatorowi systemu za co najmniej 90 % ceny zakupu wszystkich nabytych od organizatora nadających się do sprzedaży towarów, materiałów informacyjno-instruktażowych, próbek towarów lub zestawów prezentacyjnych zakupionych w przeciągu 6 miesięcy poprzedzających datę złożenia rezygnacji organizatorowi systemu sprzedaży.
Art. 24a. Odpowiedzialność za organizację lub kierowanie systemem sprzedaży lawinowej
Kto organizuje system sprzedaży lawinowej lub takim systemem kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Dz.U.2018.0.419 t.j. – Ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji

* * *

Art. 286. Oszustwo
§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Dz.U.2018.0.1600 t.j. – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny

* * *

Celem uświadomienia ewentualnej odpowiedzialności osób działających w nielegalnych strukturach należy również przytoczyć przepisy Kodeksu Karnego mówiące o: sprawstwie, podżeganiu czy pomocnictwie:

Art. 18. § 1. Odpowiada za sprawstwo nie tylko ten, kto wykonuje czyn zabroniony sam albo wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, ale także ten, kto kieruje wykonaniem czynu zabronionego przez inną osobę lub wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, poleca jej wykonanie takiego czynu.

§ 2. Odpowiada za podżeganie, kto chcąc, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, nakłania ją do tego.

§ 3. Odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji; odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie.

* * *

To tyle na dzisiaj. Mam nadzieję i szczerze liczę na to, że otwarłem oczy choćby osobom, które nadal wahają się czy przystąpić do jakiegokolwiek ryzykowanego „przedsięwzięcia finansowego”, oraz osobą które już działają w piramidach finansowych wierząc nadal na wielkie pieniądze. Będę miał też ogromną satysfakcję jeśli mój wpis ochroni choćby jedną osobę chcącą zainwestować choćby 1 złotówkę i przyczynić się do rozwoju którejkolwiek piramidy finansowej.

Poniżej link do broszury KNF a w tekście warte przeczytania cytowane artykuły prasowe.
Polecam i Zapraszam.
LawyerOn.

 • Lektura dla Ciebie:

https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/piramidy%20finansowe%20calosc%20internet_48851.pdf 

 • Użyto grafiki pochodzącej ze stron:

https://pixabay.com/pl/dollar-dolara-finanse-fundusze-943738/
https://pixabay.com/pl/monety-banknoty-ceny-waluty-1726618/
https://www.wikipedia.org/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code