LawyerOn.pl

Blog Doradztwa Prawnego

Kodeks karny Kodeks wykroczeń Ostrzeżenia

#Stopprzemocy #Stopnienawiści #Stophejtowi

Sharing is caring!

Na początek !!!

Apel do wszystkich o rozsądne i odpowiedzialne korzystanie z portali i komunikatorów internetowych. Przypomina się o odpowiedzialności za każde bezprawne zachowanie, a także słowa kierowane wobec innych ludzi różnymi drogami. Często znieważenia, czy kierowanie gróźb karalnych, zwłaszcza, gdy są popełniane za pośrednictwem telefonu, czy mediów elektronicznych, traktowane są przez ludzi niepoważnie. Nie zdają sobie oni sprawy, że w każdej takiej sytuacji, na wniosek osoby poszkodowanej, mogą im grozić poważne konsekwencje prawne. Osoby takie nie mogą czuć się bezkarnie. W całym kraju na bieżąco monitoruje się sieć. Organi ścigania mają możliwości ustalenia i zatrzymania sprawców tego typu przestępstw oraz pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej.

Art. 190. Kodeksu karnego
§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Policjanci w całym kraju zatrzymali już kilkanaście osób podejrzanych o kierowanie gróźb pod adresem prezydentów, przedstawicieli administracji publicznej, samorządowców, polityków czy też takich, które publicznie drwiły ze śmierci tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska. O zatrzymaniach powiadomiono prokuratury, którym przekazano zgromadzone materiały dowodowe.

Policja dziękuję wszystkim obywatelom i mediom za czujność jaką się wykazały i przekazały Policji informacje o bezprawnych wpisach czy komentarzach. Jednocześnie przypomina, że w cyberprzestrzeni nie jesteśmy anonimowi i bezkarni, a każde nasze działanie pozostawia ślad.
W ostatnich dniach policjanci w całym kraju odnotowali wzmożoną ilość zgłoszeń od obywateli dotyczących obraźliwych wpisów internetowych jak i też gróźb karalnych kierowanych telefonicznie, a także nawoływania do popełnienia przestępstwa w stosunku do prezydentów, przedstawicieli administracji publicznej, samorządowców, polityków z różnych ugrupowań politycznych.

Art. 255. Kodeksu karnego
§ 1. Kto publicznie nawołuje do popełnienia występku lub przestępstwa skarbowego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Informacjami tymi niezwłocznie zajęli się policjanci z Biura dw. z Cyberprzestępczością KGP, które koordynuje działania wydziałów w całym kraju, a także funkcjonariusze z Komend Wojewódzkich Policji. Zebrane dane natychmiast były przekazywane policjantom operacyjnym, którzy dokonywali sprawdzeń i kolejnych ustaleń. Wytypowane osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do komend Policji.

Art. 255. Kodeksu karnego
§ 2. Kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Po przekazaniu zgromadzonych w tych sprawach materiałów dowodowych prokuratorom zatrzymani usłyszeli zarzuty. O dalszym ich losie zadecyduje sąd.
Policja dziękuje mediom oraz innym osobom, które wykazały się czujnością i niezwłocznie przekazały Policji informacje o bezprawnych internetowych wpisach czy telefonach. – źródło policja.pl

#WłączRozsądek

 

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/broń-pistolet-strzelać-cele-3863119/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code