LawyerOn.pl

Blog Doradztwa Prawnego

Ciekawostki Kodeks cywilny

Hotel, motel a nawet Camping – odpowiadają za utracone rzeczy.

Sharing is caring!

Jak już wspominałem we wcześniejszych wpisach, w czasie wakacji chciałbym zająć się nie tylko zagadnieniami stricte prawnymi, ale także tematyką bardziej swobodniejszą. A więc na początek trochę jednego i drugiego.

Otóż w trakcie wakacji bez względu na to czy jedziemy do wypasionego pięciogwiazdkowego hotelu czy na pole namiotowe, zabieramy ze sobą wartościowe rzeczy. Oczywiście nie jest to majątek całego życia, jednak bez względu na to, utrata ich z pewnością będzie niemiłą niespodzianką. W tym miejscu warto prześledzić obowiązujące przepisy aby mieć świadomość, kto i w jaki sposób odpowiada za utracone przez nas rzeczy w Hotelu, na Campingu czy nawet na polu namiotowym.

Art.  849.  Kodeks Cywilny
§  1. Zakres obowiązku naprawienia szkody przez utrzymującego zarobkowo hotel lub podobny zakład w wypadku utraty lub uszkodzenia rzeczy wniesionych ogranicza się, względem jednego gościa, do wysokości stokrotnej należności za dostarczone mu mieszkanie, liczonej za jedną dobę. Jednakże odpowiedzialność za każdą rzecz nie może przekraczać pięćdziesięciokrotnej wysokości tej należności.

Wczytując się w treść art. 849 KC, w żaden sposób nie zauważymy zróżnicowania odpowiedzialności ze względu na jakość, klasę czy standard obiektu zobowiązanego do naprawienia szkody w przypadku utraty lub uszkodzenia rzeczy wniesionych. Bezspornie oznacza to, iż właściciel pięciogwiazdkowego hotelu, jak i przedsiębiorca prowadzący mały zakład (pole namiotowe), odpowiedzialni są dokładnie w taki sam sposób względem swoich gości do wysokości stokrotnej należności za dostarczone mu mieszkanie, liczonej za jedną dobę, jednak odpowiedzialność za każdą rzecz nie może przekraczać pięćdziesięciokrotnej wysokości tej należności. Dostarczone mu mieszkanie należy traktować po prostu jako nocleg.

Pamiętajcie jednak, iż pomimo ochrony prawnej, należy dołożyć szczególnej staranności aby do takich przykrych sytuacji nie dochodziło. Wypoczynek powinien kojarzyć się przyjemnością i relaksem, a dochodzenie swoich roszczeń nie powinno być głównym wspomnieniem z urlopu.

LawyerOn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code