LawyerOn.pl

Blog Doradztwa Prawnego

Aplikanci Studenci

Czy aplikanci rzeczywiście będą pierwszymi ofiarami wysokiej płacy minimalnej?

Sharing is caring!

Opinie na temat sukcesywnego podwyższania płacy minimalnej, podzielone zarówno wśród ekonomistów, przedsiębiorców jak również wśród zwykłych ludzi. Pojawiają się obawy związane z możliwością wzrostu cen oraz możliwymi zwolnieniami w zakładach pracy.

Grozą powiało również wśród aplikantów oraz przyszłych absolwentów prawa. „Dziennik Gazeta Prawna” w tytule swego artykułu alarmuje „Aplikacja prawnicza będzie dużo droższa. Opłaty wzrosną nawet o kilka tysięcy złotych” i zauważa, iż w 2020 r. aplikanci adwokaccy i radcowscy będą musieli zapłacić 6760 zł za rok kształcenia, a w 2024 r. opłata ta będzie wynosić 10.400 zł, czyli aż o 4.550 zł więcej niż obecnie.

O pustych kieszeniach prawników pisze także, bizblog (https://spidersweb.pl/bizblog/) „Spójrzmy na deklarowane wynagrodzenie aplikantów na portalu wynagrodzenia.pl. Rynkowa mediana to 3,2 tys. zł brutto, czyli 2,3 tys. zł na rękę. (…) Przeciętny adwokat zarabia 5690 zł całkowitego wynagrodzenia brutto. I choć nie są to małe zarobki (adwokatów – przyp. red.), do finansowej elity jest mu dzisiaj bardzo daleko.”


Jak łatwo można zauważyć średnio wynagradzany aplikant uzyska dochód roczny w wysokości 27.600 zł, z czego wedle najgorszych prognoz aż 10.400 tyś zł pochłonie koszt kursu (nie licząc składek członkowskich). Młodemu adeptowi prawa w 2024 r., zostanie zatem 17.200 zł rocznie (1433 zł miesięcznie) na pokrycie wszystkich swoich zobowiązań. Obecnie kwota ta, wynosi średnio 1.762,50 zł. W tym miejscu warto zauważyć, iż minimum socjalne (wskaźnik kosztów utrzymania gospodarstw domowych, zagrożonych sferą niedostatku) w ubiegłym roku wynosił dla gospodarstwa jednoosobowego 1. 168,31 zł.

Niestety rzeczywistość jest jeszcze mniej kolorowa od statystyk. Dzisiaj przeglądałem ogłoszenia z propozycjami pracy dla aplikantów na jednym z portali społecznościowych. Sytuacja wyglądała następująco patrząc na poszczególne miasta:

  • Warszawa od 2.500 netto
  • Gdańsk 2.500 netto
  • Kraków niespełna 2.000 netto
  • Częstochowa 1.633,78 netto (pensja minimalna)
  • Olkusz 1.000 netto (w niepełnym wymiarze czasu).

W tym miejscu należy zastanowić się, czy aby na pewno wzrost płacy minimalnej, a co za tym idzie prawdopodobny wzrost kosztów kursu, rzeczywiście skutkował będzie zamknięciem drzwi do zawodu adwokata czy radcy prawnego obecnym i przyszłym aplikantom. Patrząc na powyższe, z pewnością drzwi te od dawna zamykają wynagrodzenia aplikantów jakie są standardem w branży prawniczej. Pisałem już o tym w ubiegłym roku we wpisie „Jesień aplikacji prawniczych oraz w Aplikacje prawnicze 2019 – kiedy, w jaki sposób i dlaczego tak mało kandydatów?

Jednak wróćmy do głównego tematu, a zatem do prawdopodobieństwa wzrostu opłaty rocznej za aplikacje prawnicze.

Wysokość opłaty rocznej obecnie reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 grudnia 2016 r. w sprawie wysokości opłaty rocznej za aplikację radcowską (Dz.U. 2016 poz. 2078), i wynosi aktualnie 2,6-krotności minimalnego wynagrodzenia.

(Dz.U. 2016 poz. 2078)

Patrząc na ubiegłe lata pensja minimalna nie rosła w tak dużym tempie jak obecnie, zatem wielokrotność pensji minimalnej jako współczynnik dla obliczenia wysokości opłaty rocznej za aplikację mógł utrzymywać się na podobnym stałym poziomie. Jednak czy aby na pewno tak było? Prześledźmy zatem okres od 2005 gdzie opłata ta wynosiła 6-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2009 r. współczynnik ten ustalono na poziomie 3,5-krotności, w 2012 3,1-krotności, zaś w 2016 r. 2,6-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. W zawiązku z powyższym, można zauważyć, iż wzrost płacy minimalnej bezpośrednio wpływa na obniżenie współczynnika dla obliczenia wysokości opłaty rocznej za aplikację.

Wierząc w to, iż trend obniżania współczynnika służącego do obliczania opłaty za kurs utrzyma się w przyszłości, a jest to wielce prawdopodobne, można zastanowić się czy wzrost płacy minimalnej jest dla przyszłych adeptów prawa zagrożeniem czy może raczej szansą. Co więcej, sukcesywne podwyższanie płac powinno być impulsem mobilizującym kancelarie prawne do oferowania atrakcyjniejszych wynagrodzeń dla młodych prawników.

LawyerOnŹródło foto: pixabay.com/

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code