LawyerOn.pl

Blog Doradztwa Prawnego

Aplikanci Studenci

Jednak nie będzie wyższych opłat za aplikacje prawnicze.

Sharing is caring!

A jednak, zgodnie z moimi wcześniejszymi przewidywaniami Ministerstwo Sprawiedliwości zmieni sposób ustalania opłat, tak aby kandydaci na adwokatów, radców prawnych i notariuszy nie zostali dotknięci podwyżką związaną ze wzrostem płacy minimalnej. Pisałem o tym w poście „Czy aplikanci rzeczywiście będą pierwszymi ofiarami wysokiej płacy minimalnej?”, w związku z paniką wywoływaną przez niektóre portale internetowe i prasę. Poniżej fragmenty komunikatu MS w tej sprawie.

LawyerOn

Ministerstwo Sprawiedliwości pomaga młodym prawnikom – nie będzie wyższych opłat za aplikacje.

Adepci zawodów prawniczych nie muszą obawiać się podniesienia opłat za aplikacje. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, na wniosek wiceministra Sebastiana Kalety, zmieni sposób ustalania opłat, tak aby kandydaci na adwokatów, radców prawnych i notariuszy nie zostali dotknięci podwyżką.

  • Zdecydowałem, że podwyżki nie będzie, co groziło młodym prawnikom automatycznie, wraz ze wzrostem płacy minimalnej w kraju. Opłaty uiszczane przez nich pokrywają koszty ponoszone przez instytucje kształcące prawników, dlatego nie ma powodu, by dodatkowo obciążać młodych ludzi – powiedział Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (25 września 2019 r.) konferencji prasowej. Podkreślił, że to wiceminister Sebastian Kaleta dopilnował, by szybko zostały przygotowane odpowiednie zmiany w rozporządzeniu dotyczącym opłat za aplikacje.

Co roku kilka tysięcy młodych prawników zdaje egzaminy na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną. W 2018 roku prawie 3500 osób uzyskało pozytywny wynik z egzaminu i mogło rozpocząć naukę zawodu. W bieżącym roku do wrześniowych egzaminów zostało dopuszczonych łącznie 6630 osób. Ministerstwo Sprawiedliwości zadbało, by nie musiały się one obawiać podniesienia opłat za naukę.

(…)

Opłaty na tym samym poziomie
Sytuacja finansowa młodych prawników na początku ich pracy i tak zwykle nie jest łatwa, stąd wsparcie ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Obecny koszt, jaki musi ponieść aplikant, to około 5800 zł za rok. Opłatę wylicza się na podstawie wskaźników odnoszących się do minimalnego wynagrodzenia, które od przyszłego roku znacznie wzrośnie. Konsekwencją byłoby podwyższenie opłat za aplikacje. I to znaczne.

Biorąc pod uwagę wysokość proponowanego minimalnego wynagrodzenia za pracę (plany na rok 2020 to 2600 zł), przy obecnie obowiązujących wskaźnikach wysokość opłaty rocznej za aplikację adwokacką i radcowską wyniosłaby 6760 zł, a za aplikację notarialną 6890 zł. Do podwyżki jednak nie dojdzie.

Minister Sprawiedliwości, w trosce o przyszłych aplikantów, postanowił zmienić wskaźniki,  od których zależy wysokość opłat. Dzięki temu opłaty pozostaną bez zmian.

MS

CZYTAJ TAKŻE: Czy aplikanci rzeczywiście będą pierwszymi ofiarami wysokiej płacy minimalnej?

Treść opublikowana na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Autor Biuro Komunikacji i Promocji – Ministerstwo Sprawiedliwości. Z całości tekstu wybrano fragmenty, zmieniono tytuł publikacji, wstęp stanowi wpis własny. Autor grafiki Ina Hall z Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code