LawyerOn.pl

Blog Doradztwa Prawnego

Aplikanci

Wyniki egzaminów na aplikacje 2019. (oraz zbiór wpisów dot. aplikacji)

Sharing is caring!

„W sobotę 28 września 2019 r. przeprowadzone zostały państwowe egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. W związku z tym postanowiłem „odświeżyć” wpisy dotyczące aplikacji prawniczych, które znajdują się na moim blogu . Poniżej wstępne wyniki oraz zestawienie postów związanych z tematem.

Według wstępnych informacji uzyskanych od przewodniczących komisji egzaminacyjnych do egzaminów przystąpiło:

na aplikację adwokacką – 2 384 osoby, zdało 1 311 osób, co stanowi 55% (w roku 2018 zdawalność wyniosła 54,7%).

na aplikację radcowską – 3 429 osób, zdało 1 898 osób, co stanowi 55,4% (w roku 2018 zdawalność wyniosła 52%).

na aplikację notarialną – 576 osób, zdało 316 osób, co stanowi 54,9% (w roku 2018 zdawalność wyniosła 32,7%).

na aplikację komorniczą – 147 osób, zdały 43 osoby, co stanowi 29,3% (w roku 2018 zdawalność wyniosła 46,4%).

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Nie dostałeś/aś się na aplikację? – Sprawdź koniecznie.
… Jeśli pisaliście ten test pierwszy raz w życiu, rozczarowanie pewnie jest ogromne zwłaszcza u osób, które szczególnie przyłożyły się do nauki i rozwiązały odpowiednio dużą ilość testów. Jeśli pisaliście go po raz drugi, trzeci czy wtóry (bo takie osoby też się zdarzają), to mój wpis też pewnie nie będzie niczym zaskakującym

o o o

„Jesień” aplikacji prawniczych
… wiele osób sądzi, iż aplikant „prawie mecenas” podobnie jak w serialach telewizyjnych zarabiając fortunę, jeździ drogimi samochodami, ubiera się w ekskluzywnych butikach i prowadzi sprawy dużego kalibru. Rzeczywistość jest niestety całkowicie inna. Nie bez przesady można powiedzieć, że wielu z nich, jeśli nie ma wsparcia prawniczej rodziny, raczej zarabia grosze, korzysta z komunikacji miejskiej, ciuchy kupuje w second-hand’zie a w kancelarii jeśli nie parzy kawy (tym zajmują się w szczególności praktykanci) to sortuje pocztę i gania do sądów początkowo z dokumentami później na zastępstwa.

o o o

Aplikacje prawnicze 2019 – kiedy, w jaki sposób i dlaczego tak mało kandydatów?
… niewiele osób spoza środowiska wie, że marzenie bycia mecenasem nie spełnia się z chwilą obrony dyplomu magistra prawa, ale okupione jest wieloletnią pracą i nauką, zazwyczaj związaną z wieloma wyrzeczeniami i niedogodnościami. Po ukończeniu studiów prawniczych zazwyczaj pierwszym krokiem do „wielkiej kariery” jest egzamin na aplikacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

code