LawyerOn.pl

Blog Doradztwa Prawnego

Kodeks cywilny Koronawirus Prawa konsumentów TOP

Bezpłatne odwołanie rezerwacji w hotelu czy pensjonacie. #koronawirus

Sharing is caring!

W przypadku ofert zwrotnych i częściowo zwrotnych, rezerwowanych za pomocą pośredników takich jak np. Booking, prawdopodobnie nie będziemy mieli większych problemów z odzyskaniem przynajmniej części poniesionych kosztów. Rezygnacja z imprezy turystycznej, wykupionej w biurze podróży również nie będzie utrudniona, choć na zwrot pieniędzy musieli poczekać nawet 180 dni.

Co jeśli skorzystaliśmy z ofert bezzwrotnych (na terenie Polski), lub też zaserwowaliśmy pokój bezpośrednio u gospodarza, wpłacając zadatek? Poniżej fragmenty pisma skierowanego do właściciela jednego z obiektów, które okazało się niezwykle skuteczne. W formie jpg całość. Zapraszam do lektury

LawyerOn

Wniosek o uchylenie opłaty za odwołanie rezerwacji ze względu na  niemożliwość wykonania umowy najmu przez Wynajmującego, wskutek okoliczności za które nie odpowiada żadna strona.

Działając w imieniu swoim, wnoszę na podstawie art. 496 § 1 Kodeksu Cywilnego (Dz. U.2019 poz. 1145 t.j. z dnia 19 czerwca 2019) o zwrot świadczenia wzajemnego tj. uchylenia opłaty za odwołanie rezerwacji, ze względu okoliczności za które nie odpowiada żadna strona, tj. wprowadzenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej zakazu przemieszczania się, rozporządzeniem Ministra Zdrowia
z dn. 24 marca 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii.

(…)

Dynamiczna i bezprecedensowa sytuacja epidemiczna w kolejnych dniach zaskutkowała wprowadzeniem na terenie Rzeczpospolitej Polskiej zakazu przemieszczania się po jej obszarze (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii). Paragraf 3a ust. 1 zmienionego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020r. stanowi, iż ”w okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze”. Wprowadzone ograniczenie spowodowało, iż jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe do spełnienia wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi. Jak stanowi art.  495.  §1 Kodeksu Cywilnego „Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.”
W związku z zaistniałymi okolicznościami wnoszę jak w petitum pisma , o uchylenie opłaty za odwołanie rezerwacji, tj. dokonanie operacji w systemie rezerwacyjnym ********** umożliwiającej serwisowi rezerwacyjnemu zwrot popranych kwot z kart VISA. Serwis rezerwacyjny ********** umożliwia dokonanie takiej operacji.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code